wtorek, 24 maja 2016

Trwałe ogrodzenia z drewna

Trwałe płoty drewniane

Niepoprawnie konserwowane płoty z drewna szybko się psują i mogą ostatecznie stracić swój pierwotny wdzięk i własności. Decydując się na zastosowanie drzewa na ogrodzenie należałoby poznać typy konserwacji i pielęgnacji takiego ogrodzenia. Tylko wtedy będziemy mogli upajać się jego pięknem przez długi okres czasu.

Wszelakie prace konserwujące płot z drzewa wypada zacząć od należytego i skrupulatnego przygotowania materiału na ogrodzenie, albowiem od tego zależy efekt finalny naszych robót. Przed zastosowaniem artykułów do ochrony i ozdoby sztachet z drzewa istotne jest skontrolowanie, czy drewno jest czyste, suche oraz czy nie nosi symptomów biokorozji. Nie prędzej niż po zwieńczeniu obróbki drzewa na płot zdołamy przejść do aplikacji preparatów konserwujących.

Pielęgnację, głównie w przypadku gołego drewna ogrodzeniowego, winniśmy rozpocząć od naniesienia 1-2 warstw achromatycznego impregnatu technicznego, który zabezpiecza drewno ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną i owadami. Podczas gdy ochronimy już nasze ogrodzenie przed progresem biokorozji, powinno się nanosić następne amalgamaty, które asekurują je przed czynnikami atmosferycznymi- wodą oraz promieniowaniem UV. Jeżeli pragniemy zdołać zachować naturalny odcień drewna naszego ogrodzenia, winniśmy zastosować bezbarwny lakier do zastosowań zewnętrznych. Jeśli natomiast zależy nam na nadaniu naszemu ogrodzeniu ustalonego pigmentu, winnyśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący albo lakierobejcę.

W pierwszym przypadku środek konserwujący wsiąknie w drewno, zabezpieczy płot od środka, jednakże nie stworzy na jego powierzchni ochronnego filmu. Zabezpieczone w ten sposób płot pozostanie matowe oraz miłe w dotyku. Jeśli zależy nam na doskonalszej i trwalszej protekcji płotu, powinniśmy zastosować lakierobejcę. Lakierobejca utworzy na powierzchni malowanego płotu lakierowy film, jaki efektywniej niż w przypadku impregnatu zabezpieczy płot przed ujemnym działaniem elementów atmosferycznych.

Jak widać by ogrodzenia z drzewa były trwałe należy poświęcić im dużo uwagi i opieki.

Zgoła inaczej jest w przypadku ogrodzeń wykonanych z plastiku. Ów rodzaj płotów jest w całości odporny na czynniki atmosferyczne na skutek czego nie wymaga konserwacji. Ogrodzenia z plastiku nie podlegają także biokorozji więc dogadzają swoim posiadaczom przez długi czas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz