środa, 27 kwietnia 2016

Chociaż głazy ogrodzenie te pochodzą z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasami mało fachowym okiem trudno je rozróżnić.

Aczkolwiek głazy sztachety te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż niekiedy mało biegłym okiem z trudem je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, prostej obróbce oraz względnie niskiej cenie. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najłatwiej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy lub wstępnie obrabia, składa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przekazuje do miejsca budowy plot PCV na ogrodzenie i furtkę ze sztachet. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak związany spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc bazy zlepiających występują tam także inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się odcień skał na ploty PCV na ogrodzenie i furtę sztachetowa, przybierają one wtenczas różne pigmenty czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak potężnych złóż wycina się największe bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy można również siekać na sześciany o regularnych kształtach, wykorzystywane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno też je rozdzielać przy asyście specjalistycznych klinów oraz dłut na cienkie, nieregularnych obrysów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne ogrodzenie plastykowe używa się także wapienie - skały aluwialne, powstałe z nagromadzonych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej skorup małż oraz ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować promowane na ogrodzenia z plastiku z Mrągowa na ogrodzenie i furtę ze sztachetek. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania wewnątrz, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie matowieją. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru ogrodu oraz własnych zamiłowań kształt kamiennych płyt może być przeróżny – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po pionowo przyciętych prostokątów względnie kwadratów. Murki oraz balustradyogrodzenia PVC PVC na plot i bramkę ze sztachetek unosi się z głazów wielorakiego zarysu, ułożonych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje spośród kawałków o nieregularnych konturach, powinno się je odpowiednio zestawiać tzn. tak, tak aby forma każdego kolejnego integrował się z poprzednim. Aby takie płot było solidne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe luki w środku można dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce używane do konstrukcji ogrodzenia z plastyku należą do głazów mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur ekspresowo niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Bez trudu porastają też mchem i glonami. Można to uniemożliwić pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań bądź rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy oskrobywać kurzu z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą utrzymywać się głębokie rysy. Sprofilowane fabryki szorują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego mycia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak reflektujemy, ażeby głazy na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz