poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Roślinne plot czyli po prostu żywopłot

Żywe plot czyli żywoplot


Płoty roślinne w większości wypadków spełniają role ogrodzenia, natomiast nierzadko służą i za dekoracje. Zazwyczaj takie ogrodzenie z plastiku buduje się w słonecznych elementach, gdzie ekspresowo rosną oraz mocno się zagęszczają. Wiele szyku maja także takie żywe ogrodzenia, jakie prowadza poprzez osłonięte zaułki ogrodu. Ciemna zieleń liści z prześwitująca gdzieniegdzie plątanina gałązek ewentualnie kwiatami kreują zajmujące wzrok obrazki, natomiast rześka wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , sprawia że nawet krótki spacer wzdłuż takiego ogrodzenia uspokaja i relaksuje.


Projektując plot z żywopłotu, powinno się wziąć pod uwagę funkcje takiego płotu, warunki które przeważają w ogrodzie, również nasze upodobania i czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o prostym pokroju samodzielnie wzrastają, częstokroć tez ekspansywnie rozkwitają, niemniej jednak chcą także dużo przestrzeni. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenia z plastyku zdołają być niezwykle wysmukłe, chociaż powinno się je cyklicznie przycinać i raczej nie rozkwitają. Nie bez wpływu są także koszty nabycia roślin na plot.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, dlatego ze takie plot tworzy się na długi okres czasu, czasem nawet na pokolenia.


Zwykle zadowalający jest żywy parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr pospolity, niezmiernie popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on wiele zalet:
•ma mało wymagań,
•dobrze toleruje porę suchą,
•ekspresowo rośnie,
•cyklicznie podcinany schludnie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie traci zima liści, a nawet jeśli je zrzuci, to i tak gęstwina jego witek stanowi nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr możemy zastąpić irga lśniąca - jesienią pięknie się przebarwia na rozmaite odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. rodzaje o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się pożytecznymi roślinami zalecamy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją formować tylko od strony reprezentacyjnej, a cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, by rodziły owoce.


Niesłychanie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie Winylowe stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zacienia sąsiadujące budynki i ulice. Żeby utworzyć taki parkan rośliny sadzimy naokoło krawędzi posiadłości. Jeśli mamy wiele miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli chcemy aby nasze żywe ogrodzenie było niezmiernie wysokie a zarazem wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego lub klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich zmniejszanie będzie kłopotliwe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz